top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıUnicorn

Tekrardoğuş Kavramı ve Araştırmaları - Unicorn

Güncelleme tarihi: 25 Kas 2017

Eğitmenlerin Bakış Açısından:

Tekrardoğuş ile ilgili çeşitli modeller ve teoriler vardır. Bunların büyük bir kısmını yıllardır inceliyoruz. Daha fazla şey öğrendikçe zihnimdeki sınırlar biraz daha bulanık hale geliyor. Bundan dolayı bu konuya Budist mantığıyla yaklaşmayı tercih ediyoruz. “Budist mantığı” sözüyle Budist bir reenkarnasyon anlayışını kastetmiyoruz. Budist mantığı bir olaya eş zamanlı olarak çoklu perspektiflerden bakabilmeyi sağlar.


Şöyle açıklayalım:

1. Tekrardoğuş vardır.

2. Tekrardoğuş yoktur.

3. Tekrardoğuş hem vardır hem yoktur.

4. Tekrardoğuş ne vardır ne yoktur.


Bu mantıkla baktığımızda tüm olasılıkları küresel olarak kucaklamış oluyoruz.

Ve bunların hepsi de aynı zamanda doğruyu ifade ediyor.


1. Tekrardoğuş vardır: Olan biten tüm bu fenomenlere belli bir açıdan baktığımızda tekrardoğuş diye bir şeyin varlığına inanabiliriz.

2. Tekrardoğuş yoktur: Böyle bir şey yoktur çünkü tüm bu deneyimler kolektif bilinç alanından gelmektedir.

3. Tekrardoğuş hem vardır hem yoktur: Evet, nereden baktığınıza bağlı olarak bu değişir.

4. Tekrardoğuş ne vardır ne yoktur: Her şey tek bir varlığın tezahürüyse ve zaman da sonsuz bir “şimdi”yse o zaman ne tekrardoğan ne de ölen bir şeyden söz edebiliriz.

Böyle bir bakış açısıyla yaklaştığımızda konuya daha geniş bir açıdan bakmış oluruz. Tekrardoğuş konusuyla ilgili olarak çok çeşitli araştırmalar yapılmıştır ve bunlara artık kolayca ulaşmak mümkündür.


Tekrardoğuş konusunu çok yönlü olarak kavramak bize insan bilinci ve insanların yaşadığı çeşitli problemler ve bunların çözümleri konusunda oldukça yararlı anlayışlar kazandırabilir. Hem kendi deneyimlerimizden hem de çok sayıda meslektaşlarımızın deneyimlerinden edindiğimiz izlenim bize problemlerin çözümlerinin psişenin derinliklerinde yattığını göstermektedir. İnsan bilincine ve insan psişesine ait ne kadar geniş bir haritaya sahipsek psikolojik problemlere o derecede etkili çözümler yaratabiliriz.


Diğer Yaklaşımlar:

Diğer yaklaşımları görebilmeniz açısından Hans TenDam’ın Tekrardoğuşu Keşfetmek (Ruh ve Madde Yayınları) adlı kitaba başvurulabilirsiniz.

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page