top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıUnicorn

NLP Nedir Ne Değildir? - M. Reşat Güner

NLP (Nöro Linguistik Programlama) Nedir?

NLP ile ilgili birçok tanım var, ama benim en çok hoşuma giden ve benimsediğim tanım “Sübjektif deneyimlerin yapısının incelenmesi”. Yani NLP esas olarak zihnimizin nasıl işlediği, herhangi bir işi yaparken, bir beceriyi öğrenirken zihnimizde ya da içimizde neler olup bittiğini inceleyen bir araştırma-uygulama sistemidir. Aslında öyle çok sıkı kalıpları olan bir sistem de değil. Çünkü NLP’nin içerisinde pek çok disiplinlere ait izler bulmak mümkün. Yani NLP’yi bir icattan ziyade, pek çok keşiflerin bir sentezi olarak nitelendirmek daha doğru olur diye düşünüyorum. Ama en önemlisi NLP’nin daha çok uygulamaya yönelik bir alan olması. Elbette teorik yönü de oldukça kuvvetli, ama daha ziyade uygulamaya yönelik olduğundan dolayı esas olarak yaşanarak öğrenilmesi gereken bir sistem ya da teknoloji.


NLP’nin Kısa Tarihçesi NLP ya da Nöro Linguistik Programlama ile ilgili ilk çalışmalar 1972 yıllarına gitmektedir. NLP’ye adını veren Richard Bandler ve John Grinder 1972 yılında California Santa Kruz kampüsünde bir araya gelip ilk çalışmalarına başladıklarında henüz NLP diye bir şey yoktur.

John Grinder bir dil uzmanıdır ve o yıllarda özellikle dil ve düşünce kalıpları ve dilin zihnimizdeki gerçekliği oluşturmadaki etkisi gibi konular üzerinde çalışmaktadır. Richard Bandler ise o zamanlar henüz 22 yaşında bir üniversite öğrencisidir. Matematik, bilgisayar ve psikoloji alanlarında eğitim almaktadır.


Yazının devamı için tıklayınız.


64 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page