top of page
Atasal Döngüleri İyileştirme ve Dönüştürme Atölyesi

Eğitmen: Tülin Etyemez Schimberg

Süreç:  Saat: 10.00 – 17.30 (2 gün)

Kayıt ve Bilgi İçin: unicorndonusumsel@gmail.com

 

Genetik bilimi bize yedi jenerasyon atalarımızın döngülerinin aktarıldığını gösteriyor. Bu aktarımların sadece genetik fiziksel özellikler olmadığı; duygu, his ve düşüncelerin ve hatta davranışların aktarımların olduğu bir gerçek. Dünyada bu transgenerations (atasal geçişler) olarak inceleniyor, çalışılıyor. Hatta son bilimsel araştırmalar 14 jenerasyona kadar aktarılan davranışlara işaret ediyor.

 

Siz, sizin anne ve babanız, onların anne ve babaları derken yedi jenerasyon 254 kişi yapıyor. Bunlara halalar, teyzeler, amcalar, dayılar eklenince ne kadar büyük bir sistemin saçaklarının bizimle bağlantılı olduğunu görüyoruz.

Bizim halk dilimizde bir deyim vardır. "Dedesi erik yemiş, torununun dişi kamaşmış," diye. Sebep ve sonuç örgülerinin nasıl bize aktarıldığını kültürel olarak biliriz ve yaşarız. 

 

Peki bu döngüleri, geçmişimizdeki atasal yükleri, göçleri, savaşların acılarını, kayıpların hüzünlerini nasıl değiştireceğiz? O yükleri nasıl dönüştüreceğiz? Köklerimizden gelen dinamikler şimdi sağlığımızı, para akışımızı, ilişkilerimizi, başarılarımızı etkiliyor.

 

Kızılderililer, "Aralarının bitmemiş işlerini bitirmek bu dünyada yaşayanların işidir," derler. Atalar ölmüştür ama biz yaşanların yapabileceği çok şey var.

 

Gelin hep birlikte yükleri birlikte hafifletelim, ataların öykülerinin dillenmesine izin verelim. Biz de önümüzdeki jenerasyonların ataları olduğumuzu unutmayalım. Bizim her çözdüğümüz dinamiğin gelecek nesilleri nasıl iyileştireceğinin bilgisi ve sorumluluğuyla sizleri kendi atasal dinamiklerinizi çalışmaya bekliyoruz. Atalarımız aynı zamanda bizim kaynaklarımızdır. Kaynaklarımızla bağlantı kurmanın ihtiyaçlarının en yüksek olduğu zamanlardayız. 

 

Geçmiş ve gelecek bu anın içinde. Anı şifalandırmaya davetlisiniz.

bottom of page